Poniższe informacje ułatwią przygotowanie do wizyty oraz procedur oferowanych w naszej poradni:

  1. WIZYTA –  podczas większości wizyt będą wpuszczane krople rozszerzające źrenice, których czas działania utrzymuje się do kilku godzin powodując istotne pogorszenie ostrości wzroku, co oznacza, że pacjent nie będzie mógł np.: prowadzić samochodu.
  2. WIZYTA DZIECKA – bardzo często w celu prawidłowej oceny wady wzroku u dziecka i młodych ludzi, na pierwszej wizycie konieczne jest porażenie akomodacji. Polega ono na kilkukrotnym podaniu leku rozszerzającego źrenicę, co skutkuje pogorszeniem widzenia na kilkanaście godzin. Dziecko w tym dniu nie będzie mogło iść do szkoły i uczestniczyć w zajęciach pozaszkolnych. Po określeniu wady wzroku, dobór szkieł okularowych możliwy jest dopiero na następnej wizycie.
  3. ZABIEGI LASEROWE – ze względu na podawane leki (rozszerzające lub zwężające źrenice) oraz efekt olśnienia, po zabiegach laserowych ostrość wzroku pogarsza się. Pacjent nie powinien prowadzić samochodu. Osoby słabowidzące mogą mieć problem z samodzielnym powrotem do domu. Zalecane jest zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych.
  4. ANGIOGRAFIA FLUORESCEINOWA (AF) – przed badaniem pacjent nie powinien jeść i pić dwie godziny. Przed AF pacjent ma podawane leki rozszerzające źrenice, co powoduje pogorszenie widzenia na kilka godzin. Zalecane jest zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych.
  5. OCT – często podawane są leki rozszerzające źrenicę i powodujące pogorszenie widzenia.
  6. BADANIE W KIERUNKU NUŻEŃCA – pacjentki nie powinny wykonywać makijażu oczu przed badaniem. W trakcie wizyty zostanie wyrwanych od kilku do kilkunastu rzęs, które zostaną poddane ocenie pod mikroskopem. Wynik badania otrzymuje pacjent po kilkunastu minutach.