Soczewka plamkowa Schariotha (SML)

Soczewka plamkowa Schariotha (Scharioth Macula Lens – SML) jest to soczewka o mocy +10 dioptrii, przeznaczona dla pacjentów z suchą postacią AMD oraz z wszczepioną sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. SML implantuje się do jednego okaPoprawia ona ostrość widzenia z bliska i umożliwia czytanie z odległości ok. 15 cm. Soczewka powiększa tekst, ale nie zmienia wielkości ciemnych plam, ponieważ nie powiększa uszkodzonych części plamki. SML nie powoduje redukcji pola widzenia, nie zaburza widzenia do dali, nie wpływa na widzenie kolorów oraz nie powoduje obniżenia wrażliwości kontrastu.

Dla kogo przeznaczona jest SML?

Soczewka plamkowa skierowana jest głównie do chorych w zaawansowanym stadium suchego AMD, lecz może być także pomocna w przypadku pacjentów z innymi formami zwyrodnienia plamki żółtej, takimi jak m. in. retinopatia cukrzycowa i inne dziedziczne choroby siatkówki.

Technika operacyjna

Zabieg wszczepienia plamkowej soczewki Schariotha wykonywany jest u pacjentów  po operacji usunięcia zaćmy. Procedurę implantacji SML zaleca się w przypadku, gdy pacjent z suchym AMD nie jest usatysfakcjonowany wynikami zabiegu – odczuwa dyskomfort w widzeniu z bliska.

Soczewka zbudowana jest z hydrofilnego materiału o bardzo małej aberracji chromatycznej. Jej budowa zapewnia izolację od tęczówki oraz sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Średnica SML wynosi 1,5 mm, ma kształt kwadratu z 4 zaczepami, które idealnie dopasowują się do budowy oka, gwarantując prawidłowe ułożenie i stabilność plamkowej soczewki Schariotha. Soczewka wszczepiana jest poprzez minimalne nacięcie (2,2 mm) do przestrzeni pomiędzy tylną powierzchnią tęczówki a przednią powierzchnią sztucznej soczewki

Procedura trwa ok. 15 minut. Jest bezpieczna i całkowicie odwracalna. Powrót do codziennych czynności następuje dosyć szybko (już tego samego dnia można czytać), a przyzwyczajenie się do używania soczewki zasadniczo nie sprawia Pacjentom wielu trudności.

Przeciwwskazania

Wszczepienie plamkowej soczewki Schariotha nie jest możliwe w przypadku pacjentów z m.in. wysiękową postacią AMD, postępującą jaskrą, aktywną neowaskularyzacją tęczówki oraz zwichnięciem soczewki.

Plamkowa soczewka Schariotha funkcjonuje jako dodatek do sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej, przeznaczony dla Pacjentów z suchą postacią AMD i po przebytej operacji zaćmy. Implantacja SML oferuje chorym proste, komfortowe i bezpieczne rozwiązanie, pozwalające na przywrócenie zadowalającego widzenia do bliży, uszkodzonego przez zwyrodnienie plamki żółtej.

Dla Pacjenta

logo-adobe-pdf